Színek és mintázatok


Agouti színváltozatok

Az agouti színváltozatok mindegyike egy keskeny hátvonallal és az állat oldalán jól kivehető hármas boltívvel rendelkezik, mely jól elhatárolja a bunda színezetét. A szőrszálak színátmenettel rendelkeznek.


Agouti

Ez a campbell törpehörcsög természetben is előforduló alapszíne, amikor a hörcsögöt nem érinti más mutáció. Az egyetlen teljesen domináns szín. Vadas barnásszürke a vezérszín, ám meglehetősen sok árnyalata van, a szürkésbarnától a sárgáson át a meleg vörösesbarnáig. A hátvonal szinte fekete. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes-bézses színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet szürkésfekete. A szemek feketék. 
Az agouti az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín.

Génkód: AA / Aa / A-  


BE argente

Rövidítése BEA. Az agoutinál sokkal sárgásabb, vörösesebb szín. Itt is sok árnyalat van, az egészen halvány sárgástól a mély vörösesig. A hátvonal sötét vörösesbarna. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes-bézses színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet kékesszürke. A szemek feketék, erre utal az elnevezésében a BE jelölés (black eyed). 
A BEA az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín. 

Génkód: A- bb


RE argente

Rövidítése REA. Az előbbinél világosabb színváltozat, a vezérszín világos narancsos-barnás, de itt is eltérő árnyalatúak lehetnek. A hátvonal narancsos-barnás. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes-bézses színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet kékesszürke. A szemek pirosak, erre utal az elnevezésében a RE jelölés (red eyed).
A REA az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín.  

Génkód: A- pp


Opal

A bunda kékesszürke színű, de itt is lehet valamennyi árnyalatbéli különbség. Olykor a hát a kékesszürkén átfutó sárgás színtől már-már zöldesnek is tűnhet. A hátvonal sötétszürke. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes-bézses színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet kékesszürke. A szemek feketék.
Az opal az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín.

Génkód: A- dd


Lilac fawn

A bunda aranyló bézses-szürkés színű, van egy kis őszes beütése. Olykor a hát a kékesszürkén átfutó sárgás-bézses színtől itt is már-már zöldesnek tűnhet. A hátvonal világos szürkéskék. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet világosszürkés-barackos. A szemek feketék.
A lilac fawn úgynevezett kétgénes szín. A BEA és opal kombinációjával jött létre.

Génkód: A- bb dd


Blue fawn

A bunda aranyló bézses-szürkés színű, az előbbinél némileg hangsúlyosabb kékes színnel. A hátvonal sötétebb szürkéskék. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes-sárgás színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet világosszürkés-sárgás. A szemek pirosak.
A lilac fawn úgynevezett kétgénes szín. A REA és opal kombinációjával jött létre.

Génkód: A- dd pp


Beige

Magyarul bézs. A bunda mély narancsos bézs, a hátvonal világosbarna. Oldala és hasa a boltívek alatt krémes-sárgás színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet világos sárgás. A szemek pirosak.

A beige úgynevezett kétgénes szín. A BEA és REA kombinációjával jött létre.

Génkód: A- bb pp


Blue beige

Magyarul kék bézs. A bunda világos kékes-bézses, a hátvonal fiatal korban nagyon világos, szinte fehér, később pedig halványszürke. Oldala és hasa a boltívek alatt világos krémes színű, a has felé világosodik. Az aljszőrzet világos sárgás. A szemek pirosak.

A blue beige úgynevezett multigén szín. Az opal, BEA és REA kombinációjával jött létre.

Génkód: A- bb dd pp


Albino

Magyarul albínó. Az albinizmusban nem termelődik melanin, ezért nem termelődik pigment. A bunda ezért színtelen, azaz teljesen hófehér. A szemek pirosak. A szín ülönlegessége, hogy más színeket "elfed", tehát minden hörcsög, amelynek két albino génje van (mindkét szülőtől egy), mindig albino lesz. Így az albinoval nincsenek kombinált színek. Például ha egy hörcsögnek két black és két opal génje van, akkor blue lesz. Azonban ha egy hörcsögnek két black és két albino génje van, akkor albino lesz.

Az albino az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín.

Génkód: cc


Grey

Ez a faj legújabb színváltozata, sok helyen dark grey a megnevezése. Magyarul szürke vagy sötétszürke. A bunda uralkodó színe sötétebb szürke, a hátvonal fekete. Oldala és hasa a boltívek alatt nem krém színű, hanem ezüstös szürke, mely a has felé világosodik. Az aljszőrzet sötétszürke. A szemek feketék.
A szín különlegessége  - mely miatt igen megosztó is - hogy minden agouti színt beszürkít, kissé mintha letekernénk a szín telítettségét és enyhén fekete-fehérben látnánk az alapszínt. Az oldal és has is mindig krémes árnyalat nélkül marad. Ezek következtében külön színváltozatok jönnek létre. Az ilyen színváltozatok elnevezése mindig az alapszín, mely előtt vagy mögött a gray szó szerepel. Így például létező színváltozatok a grey opal, grey BEA, grey lilac fawn stb.
A nonagouti színekkel kombinálva bár nem mutat jelentős különbséget, de alaposan megnézve észrevehető a grey jelenléte az alapszínben, ezért a többség ezeket is külön színváltozatoknak minősíti.
A (dark) grey az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín.

Génkód: A- dgdg


Nonagouti színváltozatok

A nonagouti színek nem tartoznak az agouti színváltozatok közé. Ezeknél a boltívek már nem láthatók, a hátvonal is alig-alig vehető ki, mert az alapszínnel való kontraszt nagy mértékben lecsökkent. A szőrszálak egyszínűek, nincs átmenet.


Black

Magyarul fekete. Ez a nonagouti színek alapszíne. Az egész hörcsög teljesen koromfekete. A szemek is  feketék. A boltívek és a hátvonal ideális esetben egyáltalán nem látható. Előfordulhatnak azonban kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön. Az életkor előrehaladtával a fekete szín pigmentetveszít és a bunda barna árnyalatot ölthet.
A black az alapszínek közé tartozó, úgynevezett egygénes szín.

Génkód: aa


Chocolate

Magyarul csokoládé. Az egész hörcsög barna, leginkább sötétbarnának mondható. A szemek feketék. A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, a hátvonal viszont kicsit sötétebb barna lehet. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A chocolate úgynevezett kétgénes szín. A black és a BEA kombinációjával jött létre.

Génkód: aa bb


Blue

Magyarul kék. Az egész hörcsög színe mély sötétszürke, enyhe kék árnyalattal. A szemek feketék. A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, a hátvonal viszont kicsit sötétebb palaszürke lehet. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A blue úgynevezett kétgénes szín. A black és az opal kombinációjával jött létre.

Génkód: aa dd


BE lilac

Az egész hörcsög színe ezüstös világosszürke, enyhe kékes és barnás árnyalattal. A szemek feketék. A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, valamint a hátvonal sem vehető ki igazán. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A lilac úgynevezett multigén szín. A black, opal és BEA kombinációjával jött létre.

Génkód: aa bb dd


RE lilac

Az egész hörcsög színe ezüstös világosszürke, inkább kékes, mint barnás árnyalatokkal. A szemek pirosak, erre utal az elnevezésében a RE jelölés (red eyed). A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, valamint a hátvonal sem vehető ki igazán. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A RE lilac úgynevezett multigén szín. A black, opal és REA kombinációjával jött létre.

Génkód: aa dd pp


Dove

Az egész hörcsög színe barnásszürke, egyes egyedek inkább barnásak, míg mások inkább szürkések. A szemek pirosak, erre utal az elnevezésében a RE jelölés (red eyed). A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, valamint a hátvonal sem vehető ki igazán. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A dove úgynevezett kétgénes szín. A black és REA kombinációjával jött létre.

Génkód: aa pp


Dark beige

Magyarul sötét bézs. Az egész hörcsög színe mély narancsos bézs, a normál beige színnél valamivel sötétebb. A szemek pirosak. A normál beige színnel ellentétben ez nem agouti, hanem nonagouti szín. A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, valamint a hátvonal sem vehető ki igazán. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A dark beige úgynevezett multigén szín. A black, BEA és REA kombinációjával jött létre.

Génkód: aa bb pp


Champagne

Magyarul pezsgő. Az egész hörcsög színe halvány szürkés-bézses. A szemek pirosak. A boltívek ideális esetben egyáltalán nem láthatók, valamint a hátvonal sem vehető ki igazán. Előfordulhatnak itt is kisebb fehér részek a farok- vagy állrészen, illetve a fülön.
A champagne úgynevezett multigén szín. A black, opal, BEA és REA kombinációjával jött létre.

Génkód: aa bb dd pp


Mintázatok

A színmutációk mellett, melyek mind a szín kifejezésére vagy a pigmentek eloszlására összpontosítanak, vannak olyan gének is, amelyek kifehérítik, vagy akár elfedhetik a hörcsög alapszínét.


Mottled

Magyarul tarka vagy foltos. A hörcsög testén szabálytalan, pigmenthiányos részek, azaz fehér foltok láthatók, melyek mérete és mennyisége változó lehet. Domináns gén.
Egyes egyedeken éppenhogy csak akad egy-két folt, míg másoknak akár a teljes testét foltok borítják. Néhány állat szinte csak a nyaka körül, gallérszerűen válik fehérré - egyes országokban ez a típus külön megnevezést kapott: collared (jelentése galléros), bár mivel ugyanazongén okozza, nincs értelme elkülöníteni.
A fehér foltok az alapszínt nem befolyásolják. A mottled mintázat bármely színen megjelenhet és nem változik a kor előrehaladtával. 
A tarkaságot két gén okozhatja; a Mi-faktor és a Mo-faktor. Egy állatban egyszerre akár mindkét faktor jelen lehet, mivel ezek a gének különböző lokuszokon találhatók. Megjelenésük közel azonos, nem különböztethető meg teljes bizonyossággal, habár a Mi-faktorra jellemző, hogy erős fény hatására a pupilla vörösen tükröződik. A két faktor között van azonban egy rendkívül fontos különbség: két Mo-faktor találkozása esetén nincs probléma, két Mi-faktor találkozása viszont halálos lehet. Ha két Mi-faktorral rendelkező hörcsögöt pároztatunk, a kölykök egy része nagy eséllyel nem fejlődik ki az anyaméhben, ezzel veszélyeztetve mind az anya, mind leendő kicsinyei életét. Ha a kölykök mégis megszületnek, fehér színűek lehetnek, hiányzó fogazattal és hiányzó szemekkel - ők jellemzően kéthetes koruk körül el is pusztulnak.
Mivel sosem tudhatjuk teljesen biztosan, hogy hörcsögeink rendelkeznek-e Mi-faktorral, felelősségteljes tenyésztő soha nem pároztat két mottled mintázatú állatot!

Génkód: Mimi vagy Momo/MoMo


Platinum

A platinum mintázat egyfajta fehér fátylat képez a hörcsögön. Minden színváltozattal előfordulhat. Ideális esetben már születésükkor többé-kevésbé fehér színezetű a hát, de nem mindig vehető könnyen észre, gyakran ugyanis ekkor még csak minimálisan kezdődik meg a hát kifehéredése, s néha csak abból állapítható meg a mintázat jelenléte, hogy a nyakon vagy háton már van egy-egy kis fehéredő terület, gyakran gallérszerű fehéredés, vagy legalább néhány fehér szőrszál. A kor előrehaladtával a háton a szőrzet folyamatosan terjedve fehéredik. Jellemzően a fejen és az oldalvonaltól lefelé megmarad az eredeti szín, csak a hát válik teljesen fehérré, azonban egyes egyedek akár szinte teljesen kifehéredhetnek. A kifehéredés mértéke és tempója egyedenként változhat. Domináns gén. Különlegessége, hogy ha a gén kétszer öröklődik, akkor az egy teljesen hófehér színű, fekete szemű hörcsögöt eredményez. Egyes országokban ezt a típust külön színként jelölik, melynek neve BE white

Génkód: Plpl


Silvering

Magyarul ezüstösödés. A platinumhoz nagyon hasonló jelenség, de más gén okozza, s a megjelenésben is akadnak különbségek. A platinum esetében általában mindig csak a hát válik hófehérré, és a fehér rész az alapszíntől jól elhatárolható. A silvering mintázat az egész testen megjelenhet, bár a szemek és pofa körüli karika gyakran megmarad az eredeti színében, vagy legalábbis az világosodik ki utoljára. Gyakran a test alsó része is színes marad. Jellemzően sokkal szétszórtabb, fátyolosabb, kevésbé elhatárolhatók a vonalai, mint a platinum esetében, különösen kezdetben. Továbbá a platinum az állat születése óta jelen van, míg a silvering általában csak később mutatkozik meg. A silvering kölyköket szakavatott szemeknek is nagyon nehéz felismerni, néha nem is lehet felismerni. Gyakran csak egy-egy ezüstöző szőrszál bújik meg valahol a bundában, néha akad egy apró folt a nyakon, esetleg háton, ami utalhat a mintázat jelenlétére, de egyes egyedeknél semmi sem látható eleinte, csak hónapokkal később mutatkozik meg. Emiatt a legtöbb tenyésztő nem foglalkozik a mintázattal kölyökkorban, nem jelöli, nem tudja jelölni - idővel az állatban vagy előjön vagy nem. Az ezüstözés, kifehéredés mértéke és tempója egyedenként változhat. Minden színváltozattal előfordulhat, bár a nonagouti színek esetében sokkal gyakoribb.  Recesszív gén.

Génkód: sisi 


Umbrouse

Ez valójában nem egy mintázat, hanem egy módosító gén, ami másképp jelenik meg az agouti és a nonagouti színekben.
Alapesetben az agouti színek szőrszálainak alsó harmada jóval sötétebb, mint a felső kétharmada. Egyes színeknél a szőrszálak teteje pedig egy harmadik színt képvisel, így keltve vadas hatást. Az umbrouse gén által azonban a szőrszálak legalább kétharmada az aljszőrzettel megegyező, sötét színű lesz, ezáltal pedig az egész állat jóval sötétebbé válik. Hátvonala kissé szélesebb lesz.
Nonagouti színek esetében azonban épp az ellenkezője történik: az állat világosabb lesz. Ennek oka, hogy ezeknél a színeknél az umbrouse gén által a szőrszálak felső része a rokon agoutiszínné világosodik. Például black umbrouse esetén az agouti rokonszíntől a szőrszálak vége barnás árnyalatot kap, chocholate umbrouse esetén a BEA rokonszíntől narancsos-sárgás árnyalatot kap. Recesszív gén.

Génkód: uu 


Szőrtípusok

A campbell törpehörcsögök szőrzete alapesetben rövid, sűrű és puha. A szőrszálak minimálisan hosszabbak, mint a dzsungáriai törpehörcsög esetében, ezért náluk helyenként a bunda kiemelkedhet. A normál szőrtípus megnevezése short hair. Törpehörcsögök között (a hibrideket nem számítva) egyedülálló módon, a campbelleknél vannak olyan gének is, amelyek befolyásolják a szőrzet textúráját és nincsenek hatással a színre. 


Satin

Magyarul szatén. A szőrszálak hosszabbak, üregesek, így vékonyabbak, ezáltal egyfajta fényességet, selymes csillogást adnak a bundának. Az állat kissé csapzottnak, nedvesnek vagy zsírosnak tűnhet. Bármely színváltozattal kombinálható, nem befolyásolja a színt, bár az optikailag sötétebbnek, mélyebbnek tűnhet. A satin hörcsögök gyakran valamivel kisebbek és vékonyabb alkatúak, mint normál szőrű társaik, szőrzetük ritkább, de szakszerű tenyésztéssel, megfelelően megválogatott egyedekkel kiküszöbölhető, hogy ezek jelentős mértékűek legyenek és negatívan hassanak. Ez az egyetlen olyan nem alap szőrtípus, melyet a legtöbb ország elfogad és egészségesnek, tenyészthetőnek vél.
A bajuszszálak ívesek. Recesszív gén.

Génkód: sasa 


Wavy

Magyarul hullámos. A szőrszálak hosszabbak és hullámosak. Néha egészen göndörek, máskor pedig éppenhogy csak néhány hullám van bennük. A bajuszszálak göndörek vagy jobb esetben csak ívesek. Érdekesség, hogy a hullámos bunda csak fiatal korában érzékelhető, ahogy az állat idősödik, a szőrzet kiegyenesedik, a bajusz viszont nem. Emiatt - hiszen a hörcsögök egyik legfőbb érzékszerve a bajusz, és a göndörség ellehetetleníti a bajusszal való tájékozódást - a legtöbb ország ellenzi, nem véli etikusnak a tenyésztését. Így ez a szőrváltozat nagyon ritka.
Egyes országok, tenyésztők külön szőrtípusnak vélik és ezért külön jelölik a hullámos, a göndör, és a hullámos szatén szőrzetet is.
Recesszív gén. 

Génkód: wawa


Rex

A szőrszálak vékonyak, ritkák, göndörek és olyan rövidek, hogy az állat sokszor szinte teljesen kopasznak tűnik. A bajuszszálak is göndörek, ami az előbbi szőrtípushoz hasonlóan erősen befolyásolja az állat tájékozódási képességeit. Ez a szőrtípus igen negatívan befolyásolja a hörcsög életminőségét, ezért a legtöbb ország ellenzi, nem véli etikusnak a tenyésztését. Így ez a szőrváltozat nagyon ritka, sőt, azt gyanítják, talán mára már el is tűnt teljesen.
Vélhetően recesszív gén.

Génkód: rxrx


Az itt felsorolt színeken, mintázatokon és szőrtípusokon túl elvétve előfordulhat még néhány olyan mutáció, mely más változatot hoz létre, ezek azonban nem elismertek, gyakran nem szándékosak és nem is lehet tudatosan reprodukálni őket, sőt, olykor csak génhibának minősülnek.