A campbell törpehörcsög tartásmódja


Élettér

A lakhely megfelelő mérete és mivolta a hörcsögtartás egyik legsarkallatosabb pontja. Bár a törpehörcsögök apró állatok, mozgásigényük igen nagy, s ahhoz, hogy ne unatkozzanak, boldogok, kiegyensúlyozottak legyen és ne legyen feszültség, illetve hogy elkerüljük a különféle viselkedési problémákat, kellően tágas, jól berendezett élettérre van szükségük.
A lakhely alapterületét tekintve a legtöbb hörcsög esetében igaz, hogy minél nagyobb, annál jobb, és nem létezik számukra túl nagy hely, azonban a campbell törpehörcsögök esetében ez nem állja meg a helyét, feltéve, ha párban vagy csoportosan tartjuk őket. Esetükben az élettér nem lehet sem túl kicsi, sem túl nagy, ugyanis ha túl nagy hely áll rendelkezésükre, akkor gyakran felosztják azt több kisebb területre, melyet az egyes egyedek sajátjuknak tekintenek, védenek, harcolnak érte társaikkal. El kell tehát találnunk az ideális méretet, melyet közösnek tekintenek, és ahol békésen élnek együtt. 


1 hörcsög 2-3 hörcsög 4-5 hörcsög 6-8 hörcsög 9-12 hörcsög
Minimum alapterület 3000 cm2 3000 cm2 4000 cm2 5000 cm2 6000 cm2
Maximum alapterület nincs felső határ 5000 cm2 6000 cm2 7000 cm2 8000 cm2

Maga a lakhely lehet üveg-, fa- vagy műanyag terrárium, esetleg megfelelően rácsozott ketrec is, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya, de mi elsődlegesen biztonsági szempontból a terráriumféléket preferáljuk. A hörcsögök ugyanis sík területen, föld alatt élő állatok, a látásuk ezért nem túl jó, különösen a térlátásuk pocsék, így a túl magas lakhelyek, illetve a rácsok, amin felmászhatnak és leeshetnek, nem éppen  ideálisak számukra, A ketrecrácsok nem csak az esés és beakadás veszélye miatt kedvezőtlenek, de azokat gyakran rágják is, ami tönkreteszi a fogazatot, emellett roppant zajos és idegőrlő. Ráadásul gyakran kikotorják a rácsokon az almot, összeszemetelik közvetlen környezetüket.  A rács nélküli terráriumjellegek tehát számos szempontból sokkal optimálisabbak mind a hörcsög, mind a gazdi nézőpontjából. 
A lakhely ideális magassága 35-55 cm között van. Ebben elfér kényelmesen minden szükséges felszerelés, jól almozható, valamint terráriumfélék esetén ez a magasság még nem akadályozza a jó szellőzést, ketrec esetén pedig - mély almozással - még nem minősül túl veszélyesnek, ha felmászva esetleg leesik. Sokkal alacsnyabb vagy magasabb helyet nem érdemes választani. 

Alom és fürdőhomok

A teljes lakhelyet legalább 10-15 cm magasan almozni szükséges. Ez nem csak higiéniai szempontból fontos, de számukra ez a legkomfortosabb megoldás is, lehetővé teszi, hogy jól bekuckózhassanak az alomba, illetve földalatti állat lévén - még ha a campbelleknél ez az ösztön nem is mindig olyan erős - vérükben van az ásás, kotorászás, ami karmaik koptatását is segíti. 
Rengetegféle alom közül választhatunk, mint például faforgács, kender-, len- vagy papíralom. A fontos az, hogy jól szívja a nedvességet, puha és kényelmes legyen, valamint minél kevesebb port tartalmazzon. Használhatunk egyszerre akár több különféle alomtípust, ezzel is gazdagítva kisállatunk környezetét. 

Az alom közé sorolandó a fészekanyag is. Érdemes elszórni vagy akár közvetlen hörcsögeink fészkébe tenni valamilyen puha, biztonságos, természetes anyagot, amivel jobban kibélelheti, kényelmesebbé, melegebbé teheti fészkét. Erre alkalmas többek között a széna, a natúr gyapot vagy gyapotalom, szárított moha, papíralom vagy felvagdosott festetlen, illatosítatlan papírtörlő.

Hörcsögeink számára folyamatosan biztosítanunk kell homokfürdőzési lehetőséget, ők ugyanis ezzel tisztítják bundájukat. A fürdőhomok megköti a felesleges faggyút, szebb, tiszta bundát eredményez, növeli komfortérzetüket. Kizárólag kisemlősök számára készült fürdőhomokot használjunk, az akvarisztikai vagy madarak számára készült homokok, valamint a szabadtéri vagy az embergyerekeknek készült játszóhomokok, nem megfelelőek a törpehörcsögök finom szőrzete és érzékeny bőre számára. Ügyeljünk rá, hogy a homok is minél kevésbé legyen poros. 

Felszerelések

Az egyik legfontosabb felszerelés mozgásigényük kielégítéséhez, illetve a frusztráció levezetéséhez a futókerék vagy futótányér. Ahhoz, hogy kényelmesen tudjanak szaladni és a gerincük ne károsodjon minimum 20 cm belső átmérőjű futókerékre van szükségük, bár ideálisabb a 24 cm-es vagy nagyobb, főleg a hímek vagy nagyobb termetű egyedek esetében. Fontos, hogy a futófelület zárt legyen, ne rácsos, valamint a kerék ne legyen ollós kialakítású. Amennyiben futótányért választunk, minimum 18 cm átmérőjűt vásároljunk. Bár mindkét típus megfelel, mi a kereket preferáljuk, ez ugyanis jelentősen kevesebb helyet vesz el életterükből, mint a tányér, ráadásul általában sokkal könnyebben megtanulják és jobban is szeretik használni. Anyagát tekintve mindkettő lehet fa vagy - mivel gyakori, hogy a kerékbe ürítenek - műanyag is. Jó, ha társas tartás esetén többet is el tudunk helyezni belőle, de minimum minden három állatra jusson egy. Amennyiben több állatra egy kerék jut, érdemes nagyobb átmérőjű és szélesebb futófelületű kereket választani, hogy egymás mellett többen is tudjanak szaladni.

Zsákmányállatok lévén a másik legfontosabb felszerelés a búvóhely. Minimum annyit érdemes elhelyezni belőle, ahány állat él együtt, de természetesen ennél többet is lehet, sőt ajánlott. Egyedüli tartásmód esetén is legalább két biztonságos, természetes kuckót biztosítsunk. Általában szeretik a zsúfoltságot, ha nem érzik magukat szabad prédának és mindig van hová elbújni. Törekedjünk a természetes anyagok használatára, például fa vagy kerámia kuckókra, kerüljük a műanyagot, az ugyanis hamar befülled, megállhat benne a vizelet és könnyen kikezdheti a bőrt, illetve elszaporodhatnak a baktériumok, ha megrágcsálja, roppant egészségtelen, és egyébként is messze áll a természetközeliségtől. Praktikus, ha házikóiknak nincs alja - így az alomba könnyedén befészkelhetnek - és levehető a teteje - így bármikor rájuk nézhetünk anélkül, hogy megbolygatnánk fészküket. A több kamrából álló házak közelebb állnak természetes életmódjukhoz, ezért személyes javaslatunk egy legalább három kamrából álló házikó elhelyezése is a többi búvóhely mellett. Ügyeljünk rá, hogy a rejtekhelyek biztonságos kialakításúak legyenek, ne legyen rajtuk apró rés, ahová beakadhatnak, ne legyen túl szűk a bejárat, teli pofazacskókkal is kényelmesen átférjenek, ne legyenek felesleges ablaknyílások vagy egyéb díszítőelemek, amik egyfelől sérülésveszélyesek lehetnek, másfelől az általuk bejutó túl sok fény diszkomfortos lehet a hörcsögök számára, ne legyen túl magas, ne legyen mászókajelleg, hiszen a hörcsögök nem érézkelik a magasságot, könnyen lepottyannak.

Szükségünk lesz legalább egy etetőtálra, illetve egy itatótálra vagy önitatóra. Több állat esetén hasznos több - fejenként egy - etetőt és itatót elhelyezni, de minimum minden három állatra jusson egy mindkettőből. Ha tálkát választunk itatónak, tegyük olyan helyre, ahol nem tudják leborítani vagy telehordani alommal, valamint ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl mély. A tálak anyaga lehet üveg vagy kerámia, a műanyagot itt is kerülni érdemes. Ha önitatót választunk, rendszeresen ellenőrizzük, hogy jól működik-e, nem ragadt-e be. 

Hasznos továbbá legalább egy természetes jellegű, tágas homokozóláda, ami elég nagy ahhoz, hogy kényelmesen hempergőzhessenek, áshassanak, illetve adott esetben egyszerre többen is elférjenek benne. Jó megoldás lehet az is, ha a homok számára egyszerűen elkerítünk az alomtól egy részt. Elhelyezhetünk akár több homokozót is, a campbell törpehörcsögök jellemzően nagyon kedvelik a fürdőhomokot. 

A lakhely berendezésekor törekedjünk arra, hogy minél közelebb álljon az a hörcsögök természetes életmódjához, a magasságot nem ismerő, földalatti zsákmányállat életformához, ne csak emberfejjel gondolkozzunk! Igyekezzünk minél ingergazdagabb és természetközeli környezett biztosítani, ahol boldogan élhetik le életüket. 

Társas tartásmód esetén érdemes lehet a beköltözéskor csak az alapvető (fejenként egy búvóhely, etető és itató, homokozó, futóalkalmatosság) felszereléseket betenni, lazán berendezni a helyet, nem túlzsúfolni, hogy minél kevesebb tereptárgyat sajátíthassanak ki, minél kevesebb legyen az esetleges konfliktusforrás. A csapat békés együttélése során, fokozatosan érdemes a többi felszerelést hozzáadni, és lakhelyüket ingergazdagabbá tenni. Ügyeljünk az elrendezéskor arra is, hogy a lakhely átlátható legyen, bárhol vannak, mindig könnyen szemmel tarthassuk őket és hozzájuk férhessünk.

Táplálás

A megfelelő étrend kulcsfontosságú hörcsögeink jó egészségének, s ezáltal minél hosszabb, kiegyensúlyozottabb életének fenntartásához. Igyekeznünk kell a természetes étrendjüket követni, hiszen szervezetük ennek megfelelően alakult.

Fő táplálékukat különféle magvak alkotják, ezért a legfontosabb egy jó minőségű magkeverék beszerzése. Törekedjünk rá, hogy feldolgozatlan, természetes formájú, és minél változatosabb magokból álljon. Lehetőleg ne tartalmazzon pelletet, granulátumokat, valamint ne tartalmazzon túl sok olajos vagy magas keményítőtartalmú magvat sem, mint például a kukorica, napraforgómag, mogyoró stb. Analitikai összetételét tekintve az az ideális, ha fehérjetaratlma 14-20% között van (fiatalabb állatok esetén inkább a több, idősebbek esetén inkább a kevesebb felé húzva), zsírtartalma 4-7%, rosttartalma 8-12% közötti.
A Magyarországon megtalálható, jó minőségű, bevizsgált és általunk ajánlott eledeleket ide kattintva találod meg. Bár ezek mindegyike elfogadható, de a mi személyes ajánlásunk - mellyel magunk is etetünk - a Glirex teljes értékű eledele. Ez kifejezetten campbell törpehörcsögök számára készült, életmódjukat, igényeiket és egészségügyi hátterüket figyelembe véve. 
A magkeverékből mindig legyen előttük egy kevés, általánosságban 4-5 gramm egy felnőtt campbell törpehörcsög napi adagja. Fontos, hogy ne etessük túl! Ha túl sokat adunk, válogatni fognak belőle, hiszen sosem lesznek elég éhesek ahhoz, hogy a kevésbé finom falatokat is megegyék, ez pedig elhízáshoz és tápanyaghiányhoz vezethet. Az ideális mennyiség az, amennyi nagyrészt elfogy 24 óra leforgása alatt, s csak egy minimálisat tudnak belőle elraktározni. Ám a stressz elkerülése végett az is fontos - különösen együtt tartás esetén - hogy valamennyi raktárkészletet fel tudjanak halmozni.

A magkeverék kiegészítéseképp hetente 2-4 alkalommal, de akár napi szinten is adható friss zöldeleség, mely lehet számos friss mezei- vagy fűszernövény, illetve zöldségfélék is. A gyümölcsök jellemzően magas cukortartalommal bírnak, ezért campbell törpehörcsögöknek nem javasolt adni, hiszen ők sajnos erősen hajlamosak az elhízásra és a cukorbetegségre. Ha mégis adunk gyümölcsöt, akkor legfeljebb havonta egy-két alkalommal tegyük, és lehetőleg alacsonyabb energiatartalmúakat válasszunk (pl. bogyós gyümölcsöket). Ügyeljünk rá, hogy csak olyan zöldeleséget adjunk, ami nem mérgező, nem csípős, és lehetőleg nincs nagy mennyiségű vegyszerrel kezelve - a legjobbak a hazai idénynövények. Törekedjünk a változatosságra, és arra, hogy a nem túl magas energiatartalmú zöldségféléket részesítsük előnyben. Egyszerre állatonként csupán néhány körömnyi méretű kockát adjunk. Érdemes mindent alaposan megmosni, illetve amit lehet, meghámozni. A bolti vagy nem megbízható helyről származó, kezelt zöldeleségek esetében kerüljük a leveles zöldségeket, illetve a zöldségek levél- és szárrészeit, mert elsősorban ezekben tárolják el a méreganyagokat. 

Hörcsögeinknek 3-4 naponta adhatunk egy kevés fehérjét is, amennyiben a választott magkeverék fehérjetartalma ezt megengedi, tehát ha az nem túl magas. Egyes magkeverékek kimondottan megkövetelik a fehérjepótlást, mert fehérjetartalmuk meglehetősen alacsony, míg más magkeverékek fehérjetartalma olyan magas, hogy nem vagy csak sokkal ritkábban ajánlott plusz fehérjét adni. A legjobb a természetes állati fehérje, így például a szárított vagy élő lisztkukac, selyemhernyó, sáska és hasonlók. Fontos, hogy kimondottan eleségállatként tenyésztett, jó minőségű fehérjeforrást válasszunk! A tejtermékekben, mint a sajt vagy túró, gyakran sok olyan adalékanyag van, amely hörcsögeink szervezetének nem tesz jót, ráadásul igen zsírosak, ezért ezeket érdemes inkább elkerülni. Ha mégis adunk, havonta legfeljebb egy-két alkalommal tegyük.

További kiegészítő eledelek nem feltétlenül szükségesek állatainknak, de adhatók. Megannyi különféle rágcsálnivaló és jutalomfalat közül válogathatunk, de mindig tartsuk szem előtt a természetességet és egészséget, a campbellek hízásra való hajlamát, sose vigyük túlzásba, és a mennyiségeket kalkuláljuk bele a napi élelemadagba. Mi leginkább azon kiegészítő eledeleket preferáljuk, amik egyúttal remek elfoglaltságot is nyújtanak hörcsögeinknek, meg kell küzdeniük érte, mint például a természetes formájú, szálas növények, a kalászos búza, cirok, len és társai, 

Friss vizet mindig biztosítsunk állatainkank, cseréljük naponta akkor is, ha nem fogyott el! 

Környezetgazdagító elemek

Bár alapvetően az eddig felsorolt minden jellegű felszerelés és kiegészítő is környezetgazdagító elemnek minősül, mégis külön bontanám ezt a témakört, mert eddig inkább az alapfelszereltség mivoltáról volt szó, ami viszonylag kötött dolog, most viszont az ezerféleképpen variálható extrákról ejtenénk szót.
Mindig jusson eszünkbe, hogy hörcsögeink egy aránylag kicsi, zárt környezetben élik le a teljes életüket, amit értelemszerűen előbb vagy utóbb megunnak akkor is, ha minden számukra szükséges eszköz rendelkezésre áll igényeik kielégítéséhez. Ahhoz, hogy az életük ne legyen túl szürke és lapos, hogy ne legyenek egykedvűek, hogy ne alakuljanak ki unalomból fakadó viselkedési zavarok (pl. rácsrágás, üvegnyalogatás, folyamatos szökési kísérlet és akár agresszió) és az együttélés kölcsönösen szórkoztató és örömteli legyen, gondoskodnunk kell egy bizonyos mértékű változatosságról és a lakhely minél ingergazdagabbá tételéről. A mi felelősségünk, hogy kisállatunk kiegyensúlyozott és boldog legyen! 
Hörcsögünk életterét megannyiféle módon gazdagíthatjuk. Elhelyezhetünk minél több különféle búvóhelyet; kisebbet,  nagyobbat, egyterűt, több kamrából állót, szögleteset, gömb alakút, magasabban és mélyen fekvőt, fa anyagút, szénából készültet, kerámiát vagy agyagot. Ha van rá mód, elhelyezhetünk akár többféle futókereket és futókorongot is. Használhatunk emellett különféle almokat és felületeket a lakhely egyes részein, például len-, kender-, faforgács-, papír- vagy gyapotalmot, de kisebb területekre szórhatunk szénát, csutkaalmot, parafa granulátumot, nyárfa vagy bükk kockákat, ásóföldet és hasonló izgalmas anyagokat. Kínálhatunk többféle fészekanyagot, lehetőleg olyat, amit neki kell begyűjtenie, például natúr gyapot vagy kapokfa termést. Elhelyezhetünk itt-ott mohát, köveket, gránit vagy csempelapot, valamint különféle biztonságos, tisztított terméseket, például luffatököt vagy lótuszvirágot, melyeknek akár a belsejében elrejthetünk néhány finom falatot is. Apropó finom falatok - a legjobb elfoglaltságot nyújtó élményelemek azok, melyek ehetők, ám azért meg kell küzdeni értük! A legkézenfekvőbb a természetes formájú, szálas, kalászos növények, virágok és ágak - például búza, zab, köles, cirok, len, cickafark stb. - elhelyezése, de megannyi szuper és egészséges rágcsarúd, ehető alagút és hasonló elérhető a piacon, illetve elszórhatunk a lakhelyen virágszirmokat és leveleket is, melyeket felkutathatnak és hébe-hóba falatozgathatnak.  A lehetőségek tárháza végtelen, azonban mindig tartsuk szem előtt a természetközeliséget, hörcsögünk életmódját, biztonságát.

Jó szívvel ajánljuk a hörcsöginfó weboldal megannyi menüpontjának átolvasását is, ahol számos hasznos tipp, szuper ötlet, konkrét ajánlás található az ideális hörcsöglakkal, eledelekkel kapcsolatban, illetve fontos információk is megtalálhatók a hörcsögökkel való bánásmódról, a barátkozásról, takarításról, egészségügyi ellátásukról.

Ha bármi kérdésed adódik, ha nem vagy biztos abban, hogy például milyen futókereket válassz, hol szerezd be az eleséget, vagy hogy biztonságosan adható-e mondjuk egy adott termésféle, ha bárhol elakadsz, kérdezz bátran! A célunk közös: megteremteni a hörcsögök számára a boldog élet lehetőségét - nagyon szívesen segítünk! 

Inspiráció gyanánt íme néhány általunk készített hörcsöglakhely: