GYIK
Hogyan tudok campbell törpehörcsögöt vásárolni?
Töltsd ki érdeklődési űrlapunkat, és ha minden rendben, felveszünk várólistára. A megszületett kölyköket a várólista szerinti sorrendben lehet majd lefoglalni, s a szerződés aláírása után, amint a kicsik betöltik a 30 napos kort, már haza is viheted.
Bővebben a vásárlás menetéről ide kattintva olvashatsz.
Mennyi idő a várakozás a várólistán?
Általában az igények szerint tervezzük meg almainkat, így szinte mindig akadnak a már belátható időn belül tervezett almokban is foglalható kölykök. Jellemzően másfél hónapnál többet nem kell várnod, kivéve esetleg a téli időszakban. Télen nehezebb a pároztatás, ritkább a vemhesség, ezért néha előfordul, hogy ilyenkor hosszabb a várakozási idő. Ráadásul karácsony tájékán többen szeretnének hörcsögöt magukhoz venni.
Mennyibe kerül egy hörcsög?
A hörcsögök ára 10.000-14.000 forint között mozog, színtől és mintázattól függően. Erről részletesebben ide kattintva olvashatsz.
Tarthatok több campbell törpehörcsögöt együtt?
Igen, a campbell törpehörcsög kimondottan társaságkedvelő faj - a fogságban tartható hörcsögök között egyedül ők tarthatók együtt fajtársaikkal.
Egyedül is lehet őket tartani?
Igen, alapvetően egyedül is tarthatók, bár jobban érzik magukat fajtársakkal.
Akadnak néha olyan egyedek is, kik természetüknél fogva csak magányosan tarthatók.
Most akkor egyedül vagy társsal tartsam?
Ha teheted, javasolt őket inkább párban vagy kisebb-közepes csoportokban tartani, ekkor viselkedésük kiegyensúlyozottabb, természetesebb. Fontos azonban, hogy megfelelő módon és megfelelő karakterű egyedeket társítsunk.
Ha egyedül tartom, nem lesz magányos, szomorú?
Bár javasolt őket legalább párban tartani, de ha erre nincs lehetőség, akkor se aggódj - a kölyökkora óta egyedül élő és ezt megszokott egyedek éppúgy boldogan élhetnek, mint fajtárssal tartott társaik.
A campbell törpehörcsögöknél nem figyelhetők meg olyan a magányból fakadó viselkedésbéli problémák, mint sok más társas állatfaj esetében, a szőrtépés vagy öncsonkítás.
Csak azonos neműek tarthatók együtt?
Igen, ellentétes nemek esetén ugyanis folyamatosan szaporodnának, ami roppantmód kimeríti az anyát, kimerültségében súlyosan össze is veszhetnek, illetve a nagyszámú szaporulat szempontjából is nagy felelőtlenség.
A hím vagy a nőstény csapatok békésebbek?
Bár ez nagyban függ az adott egyedektől, de általánosságban elmondható, hogy a lány testvérpárok körülbelül 95%-a, a fiú testvérpárok körülbelül 85%-a éli le békében az életét, míg jól megválasztott nagyobb csapatok esetében a fiúcsoportoknak körülbelül 80-85%-a, a lánycsoportoknak 75-80%-a működik problémamentesen. Tehát kis csapatban inkább a lányok, nagy csapatban inkább a fiúk békésebbek.
Hány fős csapatot a legideálisabb tartani?
A nőstények 2 vagy 4 fős csapatban szokták a legjobban érezni magukat, de némi tapasztalattal többen is élhetnek harmonikusan. A hímek inkább a 4-6 vagy akár még több fős csoportokat kedvelik, habár párban is jól megvannak, de akár egy tucat is békében él együtt. A triókat érdemes kerülni.
Miért kerüljük a triókat?
A három fős csapatok - főleg, ha hasonló korúak - rendszerint előbb vagy utóbb párokra és egyesekre oszlanak, ami erős konfliktusokhoz vezethet, gyakran akár végzetes harcokhoz is, de mindenképpen stressz a csapat minden tagjának.
Egy párt vagy nagyobb csoportot könnyebb tartani?
A párok - tehát kétfős csapatok - tartása általában könnyebb. Nem csak azért, mert kevesebb helyet, időt, figyelmet és anyagi ráfordítást igényelnek, hanem mert egy jól megválasztott pár esetében kisebb a kockázata a konfliktusok kialakulásának.
Egy pár akkor működik jól, ha könnyen tisztázható az alá- és fölérendeltségi viszony, azaz a két egyed dominanciaszintje eltér. S általában eltér. Talán nagyon, talán kevéssé, de mindenképpen ritka az a pech, hogy szinte egyforma dominanciaszinten állnak. Ha nagy az eltérés, akkor jellemzően könnyű az együttélés, ha kicsi, akkor bár több lehet a vita, de beáll a rangsor, legfeljebb időről időre újra kell tisztázni. Ám ha a dominanciaszint közel azonos - s különösen, ha hasonló korú, hasonló méretű és erejű egyedekről van szó - akkor mindkettő az élre akar törni, ami komoly összeütközéshez vezethet.
Emiatt veszélyesek a triók, hiszen háromból már sokkal nagyobb eséllyel találkozik össze két hasonló dominanciaszint.
Négy vagy több tag ugyanezen oknál fogva csak akkor működhet jól, ha a csoportban soha nincs kettőnél több azonos korú egyed, a korosztályok között legalább 3-4 hónap eltérés van, s két erős dominanciaszintű egyed között legalább 1 év a korkülönbség. A rangsor így nagy eséllyel az életkor szerint fog alakulni. A több tagú csoportok természetesebbek és remekül tudnak működni, ugyanakkor mindig több lehetőséget adnak a konfliktusokra, jobban oda kell figyelni rájuk.
A csoportos tartásról további tudnivalókat a társítás menüpontban olvashatsz.
Mekkora helyre van szükségük?
A minimális élettér 3000 cm² egy vagy kettő állat számára. Több hörcsögnek valamivel nagyobb helyre van szüksége, azonban felső határok is vannak. A társasan tartott campbell törpehörcsög az egyetlen, ahol nem igaz a mondás, hogy minél nagyobb a lakhely, annál jobb! Mindig a csoport méretéhez passzoló, megfelelő alapterületre van szükség, amely nem lehet sem túl kicsi, sem túl nagy. Ha túl kicsi, nem érzik jól benne magukat, ami stresszhez és konfliktusokhoz vezethet. Ha túl nagy, akkor azt nagy eséllyel felosztják kisebb területekre, melyeket védelmezni fognak, így harcolni fognak egymással. Az ideális lakhely kialakítása nagyon fontos, erről tartási feltételeink között olvashatsz.
Minden felszerelésből annyi kell, ahány tagú a csapat?
Nem feltétlenül. Egy pár esetében ugyan könnyebben kivitelezhető és így javasolt is minden alapvető felszerelésből (futókerék, házikó, homokozó, etető, itató) kettőt elhelyezni, de egy ennél nagyobb csapatnál már bonyodalmakat okozhat, s vélhetően az életteret is túlon túl zsúfolná, nehezen lenne átlátható, ami mindig több kockázatot rejt magában. Habár hasznos, ha van lehetőségük egymástól függetlenül tevékenykedni, de egy harmonikusan élő csapatban nem generál vitát, ha közös tálból esznek, közösen homokoznak vagy futókerekeznek. Így a javaslatunk az, hogy futókerékből és itatóból minimum minden három állatra jusson egy, a homokozó akkora legyen, hogy a csapat minden tagja kényelmesen elférjen benne egyszerre is. Amiből mindenképpen minimum annyit helyezzünk el, ahányan vannak - vagy többet - az a búvóhely, házikó, hogy konfliktus esetén különvonulhassanak, valamint az etetőtál - utóbbi esetében az is megoldás, ha nem használunk tálat, csak szétszórjuk az élelmet az alomban.
Társas faj, mégis miért veszhetnek össze a túl nagy helyen?
Ha túl nagy helyen túl kevesen élnek, több, mint 50%-os eséllyel nem marad meg békében a pár vagy csoport egy élethosszon át, ezért - különösen a kevésbé tapasztalt gazdiknak - felső mérethatárt szoktunk szabni. Ez furcsán hangozhat, hiszen a vadonban a campbellek szinte végeláthattalan területeken, nagyobb csoportokban élnek együtt, igénylik fajtársaik jelenlétét. Ám a fogság és a vadon egészen más élethelyezteket szül. Természetes életmódjuk szerint az erősen domináns egyedek felnőve elvándorolnak és saját családot, csoportot alakítanak ki. A csoportösszetétel a ragadozók, dominanciaharcok, születések és elvándorlások miatt folyamatos változásban van. Fogságban azonban a csoport állandó - ráadásul egynemű - s az egyes tagok nem tudnak továbbállni egy erős konfliktus esetén. Ilyenkor, ha a lakhely nem elég nagy ahhoz, hogy több territórium is elférjen, akkor általában az egyik fél a maga érdekében alárendeli magát a másiknak, így többnyire békében élnek együtt. Ám ha elég helyük van hozzá, akkor a vadonhoz hasonlóan megpróbálnak elvándorolni a lakhely különböző pontjaira, kialakítani egy saját alvóhelyet, éléskamrát, majd elkezdik azt védeni. Ebből lesznek idővel az akár végzetes harcok.
Ha mindent jól csinálok, biztosan békében élnek majd egy életen át?
Soha nincs garancia arra, hogy egy pár vagy csoport örökké harmonikus marad, hiszen az állatok az életkor előrehaladtával folyamatosan fejlődnek, érnek, változnak. Minden campbellt társasan tartó gazdinak tudatában kell lennie annak, hogy szinte biztosan lesznek nehezebb időszakok, és egyszer akár szükséges lehet a csapat átrendezése vagy különválasztása is. Bár ideális társítás esetén erre ritkán van szükség, de előfordulhat - főleg amikor babaként kerülnek a kölykök gazdihoz, mikor jellemük még kiforratlan, és nem sejthető a dominanicaszintek hogyan alakulnak.
Mikortól kell aggódni, normális, ha vitatkoznak?
Ha több hörcsögöt tartunk együtt - akár párban, akár csoportban, bármely nem esetén - elkerülhetetlen, hogy időnként kisebb-nagyobb viták alakuljanak ki. Épp úgy, ahogy az emberi családok, párok, testvérek is civakodnak sokszor - ez nem jelenti, hogy ne szeretnék egymást, vagy komoly baj lenne közöttük. Hörcsögeinknél is teljesen normális az akár erőteljesebb csipogás, enyhe harapdálás vagy csípkedés, kisebb kergetőzés vagy enyhe bunyó - ilyenkor nem is kell közbeavatkozni, minél hamarabb lerendezik, annál jobb. Az összezörrenések oka legtöbbször a dominanciaszint (újra)tisztázása, fenntartása, esetleg ha az alárendelt fél megpróbálkozik élre törni, vagy nem az alárendeltségi viszonyának megfelelően viselkedik, feszegeti a határokat, egyszerűen túl sok a másiknak, de összekaphatnak az utolsó szem tökmagon is vagy hogy ki használja éppen a homokfürdőt. Sőt, néha egész egyszerűen csak nem ismerik meg egymást, az egyik megijed, ha a másik fél hirtelen ott terem, és ösztönből nekiront - a hörcsögök látása meglehetősen pocsék, elsősorban szagok alapján tájékozódnak, így egymást is többnyire csak azután ismerik fel, ha megszaglászták. Aggódni és tenni valamit csak abban az esetben kell, ha a viták állandósulnak, súlyos harccá fajulnak, erős, vérremenő harapásokkal, akár komolyabb sebeket ejtve egymáson, ha a csipogás már hosszas, pánikszerű visítás inkább, valamint ha az egyik fél megfélemlíti a másikat, így például nem engedni enni, s ez akár súlyváltozásban, fogyásban is megnyilvánul, vagy kizavarja minden kuckóból, így a gyengébb fél már nem mer szinte semmit csinálni, félve közlekedik a lakhelyükön. Ilyen esetben azonnal közbe kell lépni - a legjobb, ha egyeztetsz a tenyésztővel vagy más hozzá értő személlyel a megfelelő megoldásról!
A témához kapcsolódó cikkek:
Campbellek együtt tartása - mikortól kell aggódni, normális, ha vitatkoznak?
Lehet őket más fajokkal is együtt tartani?
Nem, szigorúan tilos együtt tartani más hörcsögfajjal, vagy bármilyen más rágcsálóval, bármilyen egyéb állattal, legyen szó kutyáról, macskáról, nyúlról, egérről, akármiről. Kizárólag fajtárssal tarthatók. Máskülönben könnyen tragikus véget érhet.
Mennyire válhatnak kezessé?
A campbell törpehörcsög egy rendkívül szociális faj, általában keresik a kontaktust az emberrel is, a jó vonalú és jól szocializált egyedek könnyen szelídíthetők. Roppant kezesek, bújósak lehetnek, gyakran rögtön jönnek, ahogy meghallják a hangunkat, felvehetik napi ritmusunkat. Ehhez persze tennünk is kell, nem maguktól nyitnak általában, sokat kell velük foglalkozni. Mi lefektetjük az alapokat, születésüktől fogva fokozatosan megismerkednek az emberi kézzel, érintéssel, igyekszünk minél többet foglalkozni velük abban a néhány hétben, míg nálunk vannak, hogy minél barátságosabbak legyenek,
mire végső otthonukba költözhetnek. Ám természetesen a szelídítés egy - egyedtől függően hosszabb vagy rövidebb - folyamat, s amit mi elkezdünk, a gazdinak kell folytatnia. A rendszeres közös időtöltés viszont általában hamar meghozza a gyümölcsét.
Természetesen néha akadnak maguknakvaló egyedek is, de mindenképpen ez a ritkább.
Mennyire agresszívek, harapnak?
Először is, az agresszió és a harapás nem feltétlen ugyanaz. Létezik agresszív harapás, ami nem jellemző a fajra, és létezik kommunikációs célzatú, enyhe harapdálás, ami viszont jellemzőbb a fajra.
Ha gondos tenyésztőtől, jól szocializált hörcsögöt viszünk haza, akkor egyáltalán nem jellemző az agresszió. Sőt, a campbell törpehörcsög valójában a legbarátságosabb hörcsögfajok egyike. Garancia persze semmire nincs, ritkán ugyan, de előfordulhatnak harciasabb egyedek, mint minden faj esetében.
Gyakrabban előfordul viszont territoriális viselkedés, tehát hogy a területüket védik, akár emiatt erőteljesen harapni is próbálhatnak, de a területükön kívül ekkor is teljesen békések.
Nem összetévesztendő az agresszív harapás a jelző csípkedéssel vagy érdeklődő harapdálással. Sok hörcsög, különösen ha még fiatal, felfedezi a világot, illetve ha idegen helyre kerül, idegen szagokkal, idegen kézzel (vagy ismert, de éppen más szagú kézzel) találkozik, akkor kíváncsiságból, ismerkedésből meg-megharapdálhatja azt. Ez nem erős, nem fájdalmas harapás, csak érdeklődő harapdálás.
Hasonlóképp, ha egy hörcsögnek nem tetszik valami, esetleg megunta a kézbenlétet, visszamenne a helyére, vagy mást akar csinálni, mutatni akar valamit, jelezni akar, tudomásodra hozni valamit, akkor enyhe csípkedő harapdálással fejezi ezt ki. A campbell hörcsögre jellemző, hogy fogaival próbál kommunikálni, azonban általában odafigyelve ránk, amennyire egy hörcsögtől elvárható, óvatosan teszi ezt, nem sebez meg.
Ezek nem azt jelzik, hogy az állat rosszul szocializált, agresszív vagy fél. Mindez normális cselekvéseik közé tartozik.
A témához kapcsolódó cikkek:
Ismerkedés, iránymutatás, területvédés, agresszió vagy félelem - mi áll a harapdálás mögött? és hogyan barátkozzunk?
Mennyire gyakori a területvédés?
A campbell törpehörcsög azon hörcsögfajok közé tartozik, melyeknél természetes körülmények között igen gyakori a territoriális viselkedés; erősen (akár harapással) védhetik saját területüket, míg azon kívül teljesen békésen viselkednek. Azonban mivel a temperamentum öröklődik, egy gondos tenyésztő igyekszik kiszűrni ezt a viselkedést vonalaiból, s erős területvédő ösztönnel rendelkező egyedekkel nem tenyészt. Ennek köszönhetően bár teljesen nem zárható ki az ösztön, de ideális esetben kevéssé jellemző, a territoriális viselkedés megjelenése 30% alá csökkenthető.
A hím vagy a nőstény barátságosabb?
Nincs számottevő különbség a nemek természete között, elsősorban nem ez befolyásolja a viselkedésüket, kezességüket. Ha mindenképpen deklarálni kell, akkor általában a nőstények izgágábbak, a hímek pedig nyugodtabbak, mamlaszabbak, ezért talán valamivel könnyebben kezelhetők és szelídíthetők a hímek.
Mennyi időt kell velük naponta foglalkozni?
Bár szociális állatok, és kötődhetnek gazdájukhoz, alapvetően mégis a legjobban saját, megszokott, ideális méretű és felszereltségű helyükön érzik magukat. Naponta fél óra foglalkozás - beleértve a napi alapvető ellátást - bőven elegendő számukra. Egyes egyedeknek valamivel több igényük van az együtt töltött időre, míg másoknak egyáltalán nincs rá szükségük. Jellemzően a fajtárssal tartott állatok kevésbé igénylik az embert. Semmiképp sem szabad azonban elhanyagolni őket. Ahhoz, hogy kezesek legyenek - ami a rendszeres állapotfelmérés, átvizsgálás, súlymérés miatt is fontos - szükséges a gyakori foglalkozás.
Nappal mennyire aktívak?
Bár alapvetően éjjeli állatok, így a legtöbbet éjszaka tevékenykednek, de a campbell törpehörcsögöknél kimondottan gyakori, hogy nap közben is aktívak. Rendszerint már 16-17 órától felébrednek, és kisebb-nagyobb megszakításokkal másnap délelőttig ébren vannak - különösen, ha a gazdi napirendet állít, és például minden nap közel azonos időben kedveskedik egy kis jutalomfalattal. Persze mindez nem törvényszerű, egyes egyedek késő este ébrednek csak fel, de a többi fajhoz képest a campbelleknél jelentősen gyakoribb a nappali aktivitás.
Megfelelő választás lehet gyerek mellé?
Ez gyermekfüggő. Ha tud vele finoman bánni, és elég érett, hogy megértse és elfogadja, hogy a hörcsög elsősorban éjszakai állat, nem mindig szeret kézben lenni, nem lehet vele kimondottan játszani, nem lehet bármikor előkapni, s néha a területét is kelleténél jobban védheti, illetve olykor fogai segítségével kommunikál, akkor megfelelő választás lehet gyerekeknek is. Azonban a felelősség mindig a szülőé!
Mennyire hangosak éjszaka?
Ez egyrészt függ az egyén érzékenységétől, másrészt az adott egyedektől is. Éjszakai állat lévén éjjel sokat motoszkálnak, kaparásznak, ezt-azt megrágcsálnak, csapatban időnként halkabban vagy hangosabban csipognak is, ezeknek van hangja, de hangosnak nem mondható. Ami kimondottan zavaró és hangos lehet, az a futókerék nyikorgása vagy egy-egy nem megfelelően elhelyezett tereptárggyal való zörgés, azonban ha jó minőségű termékeket választunk, okosan elhelyezve, akkor ezeknek szinte egyáltalán nincs hangja.
Mennyire büdösek, milyen gyakran kell takarítani?
Bár ez is az egyén érzékenységétől függ elsősorban, de amennyiben a hörcsögök lakhelyének mérete kellően nagy, és jó nedvszívó almot használunk vastagon szórva, valamint a vizelettel szennyezett részeket 1-3 naponta megtisztítjuk, akkor egyáltalán nem büdösek. Alaposabb takarításra, nagytakarításra csak ritkán van szükség. Jellemzően 2-4 havonta elegendő, ha az alom egy részét kicseréljük - a hörcsögök elsősorban szaglással tájékozódnak, a gyakori teljes alomcsere nagy stressz számukra, amellett, hogy felesleges is, hiszen az alom java része ideális esetben alig koszolódik.
Maguknak az állatoknak - néhány más hörcsögfajjal ellentétben - nincs kellemetlen szaga, sem ivarzáskor, sem területjelöléskor.
Mennyi időre lehet őket egyedül hagyni?
Amennyiben biztonságos körülmények között tudjuk őket otthon hagyni - ide értve az elegendő táplálékot, elegendő és stabilan elhelyezett vizet, állandó ideális hőmérsékletet - akkor 3-4-5 napig egészen nyugodtan magukra lehet hagyni őket. Legkésőbb 5 nap után azonban mindenképpen gondoskodjunk arról, hogy valaki rájuk nézzen és utántöltse az élelmet és vizet, ellenőrizze, minden rendben van-e. Hacsak nem kimagaslóan hosszú időre utazunk el, akkor nem javasolt őket magunkkal vinni, jobb nekik a megszokott környezetükben, szükség esetén egy néha hozzájuk beugró személlyel.
Mekkora költséggel jár a tartásuk?
A kezdeti beruházás egy aránylag nagyobb kiadást jelenthet, ami nagyban függ attól, pontosan honnan és mit vásárolunk állatainknak, milyen lakhelyet képzeltünk el. Ha a pénztálcakímélő megoldásokra törekszünk, akkor akár már 25.000 forintból megvásárolhatunk egy minimalista lakhelyet minden alapvető kiegészítővel együtt. Az ennél kicsit magasabb kategóriájú lakhelyek kialakítása azonban körülbelül 50.000 forintot vagy többet vesz igénybe. A felső határ a csillagos ég.
Az állandó jellegű kiadás a hörcsögök számától is függ, de jellemzően egy-két hörcsög alapvető ellátása havonta nem kerül többe 5000 forintnál.
Számolnunk kell azonban azzal, hogy ha állatorvosi ellátásra van szükség, az igen magas összegekre rúghat, már egy alapvizsgálat is 5-10.000 forint között mozog egyedenként, egy alaposabb kivizsgálás vagy egy kisebb műtét pedig 25-35.000 forinttól kezdődik.
Biztosan egészséges állatot kapok?
Biztosak lehetünk benne, hogy egy tenyésztő nem fog eladni beteg állatot, illetve ha bármi probléma lenne az adott hörcsöggel, arról tájékoztat, mielőtt döntenénk arról, hogy magunkhoz vesszük-e. Egy tenyésztő számára az egészséges vonalak fenntartása a legfontosabb, mindent megtesz, hogy a lehető legjobb esélyeket biztosítsa a hosszú, egészséges élethez. Sajnos azonban egyetlen tenyésztő sem garantálhatja, hogy az állat egészséges marad. A lenagyobb odafigyelés és a genetikailag lehető legjobb vonalak megválasztása mellett is előfordulhatnak akár már idejekorán is különféle betegségek. Ahogy a hörcsög idősödik, úgy pedig - akár egy idősödő embernél vagy bármely élőlénynél is - mondhatni elkerülhetetlen egyes problémák kialakulása. Ha tehát megbízható tenyésztőtől vásárolunk, az nem azt jelenti, hogy az adott állat nem lehet előbb vagy utóbb beteg, csupán azt, hogy nagyobb eséllyel marad tovább egészséges.
Mennyire gyakoriak a különféle betegségek a campbelleknél?
Amennyiben gondos tenyésztőtől vásárolunk állatot, és odafigyelünk a helyes táplálásra és tartásmódra, akkor - a cukorbetegséget leszámítva - nem gyakoribbak náluk az egyéb problémák, mint más fajoknál. Sőt, a legtöbb betegségnek (pl. fül- és szemproblémáknak, ízületi és gerincet érintő gondoknak, idegrendszeri betegségeknek, számos szervi bajnak) jelentősen kisebb az esélye, mint a legtöbb hörcsög esetében. Megannyi betegség (pl. tumor, méhgyulladás) azonban nem szűrhető és bármely fajnál, bármely vonalnál szinte egyenlő esélyekkel előfordulhat.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy úgy másfél-két éves koruk után - mint ahogyan az idősödő embereknél is - nagyobb eséllyel előjöhetnek különféle egészségügyi problémák, de sajnos néha már jóval fiatalabb korban is találkozhatunk velük, s ezeket szükség esetén kivizsgáltatni, kezeltetni kell, hozzáértő egzotikus állatorvossal.
Mennyire hajlamosak a cukorbetegségre?
A campbell törpehörcsögöknél sajnos gyakori a cukorbetegség, mely jellemzően 6-12 hónapos kor között alakul ki. Azonban ennek esélye nagyban csökkenthető, ha olyan tenyésztőtől veszünk állatot, aki rendszeresen teszteli erre hörcsögeit, és csak a negatív teszttel rendelkező állatokat használja a tenyésztésben. Emellett természetesen az egészséges étrend, életmód is kiemelkedő fontosságú. Garancia persze sosem adható.
Meddig élnek?
A campbell törpehörcsögök élettartama 1,8-2,8 évre tehető, az átlag 2,25 év.